-
  ZOEK  
 
home > activiteiten agenda > zaans museum

zaans museum    en    zaanse schans

Zaanse Museum
-

Zaans Museum Activiteiten

 

Algemene informatie Zaans Museum:
Bezoekadres:

Schansend 7,

Zaandam.

email: info@zaansmuseum.nl
www.zaansmuseum.nl                                zaanse schans

 

1
Project Zaanse Schans

Lees meer in het pdf
1

-
Openingstijden
:

dagelijks

10.00 – 17.00 uur.
(25 dec en 1 jan gesloten)



Toegangsprijzen
:

volwassenen € 7.50,

65+ Eur 6.00

kinderen 0 tot 4 jaar gratis - kinderen 4 tot 17 jaar € 4.00, 

Museumjaarkaart gratis, CJP € 6.00, Studentenkaart € 6.00

Groepen (>10 personen) € 6,00,

Basisonderwijs* € 3,00 Voortgezet onderwijs* € 3,00

Onder voorbehoud van prijswijzigingen

*Alleen bij arrangementen

 


Parkeertarieven
: € 7,50 per dag.

 

Zaanse Schans Plus Pass                             incl. vaartocht

Volwassenen 16,50 22,50
Kind 4 t/m 12 2,75 5,50
Kind 13 t/m 17 12,50 18,00
65+ 15,50 21,50

1

Zaans Museum sluit het jaar 2011 eervol af!

Het Zaans Museum verwacht het jaar af te sluiten met ca. 53.000 bezoekers en het Czaar Peterhuisje met ruim 8.000 bezoekers. Ruim de helft van de bezoekers waren afkomstig van buiten de regio en 20% waren Museumkaarthouders. Daarnaast wisten een groeiend aantal toeristen van de Zaanse Schans de weg naar het Zaans Museum te vinden.


Bijzonder moment was de opening van de Kuiperij op de Zaanse Schans en de viering van het 50 jarig bestaan van de Zaanse Schans met een tentoonstelling en een fotopresentatie. Daarnaast behoorde het museum met het Verkade Paviljoen bij de zes
finalisten van de European Micheletti Award 2011 en is nu genomineerd voor de European Museum of the Year Award 2012, een zeer eervolle internationale erkenning.


In 2012 staat het Zaans Museum in het teken van de voorbereiding van het Nederland Ruslandjaar 2013. Met de overhandiging van de publicatie over het Czaar Peterhuisje aan de burgemeester van Zaanstad is hier mee in dit jaar een start gemaakt. Voor het
tentoonstellingsprogramma in het Zaans Museum en Czaar Peterhuisje werkt het Zaans Museum nu al heel actief en intensief samen met zowel de Hermitage Amsterdam als met de Hermitage in St.Petersburg.


De tentoonstelling ´Zaans Schoon, 50 jaar Zaanse Schans´ over het ontstaan van de Zaanse Schans is nog t/m 25 maart 2012 te zien in het Zaans Museum.

1

Zaans Museum opent nieuwe expositie:

                    Zaans Schoon. 50 jaar Zaanse Schans
                               2 juni 2011   ­  25 maart 2012
De Zaanse Schans is een wereldberoemde buurt, een reservaat voor met sloop bedreigde houtbouw, die werd opgericht om het Zaanse erfgoed te behouden.
Ontdekt door toeristen, geliefd bij bewoners en uniek op alle fronten. De expositie staat in het teken van de Zaanse houtbouw en de schoonheid die dit geliefd stukje Zaans erfgoed met zich meedraagt.

Tijdens de naoorlogse wederopbouw dreigden veel karakteristieke Zaanse houten huizen te verdwijnen door de aanleg van snelwegen, de bouw van woonwijken en fabrieksuitbreidingen. Hierdoor zou het originele landelijke karakter van de dorpen verdwijnen. Daarom richtte een groep liefhebbers van de Zaanse houtbouw in 1946 de Stichting Zaans Schoon op, met het idee een reservaat te bouwen voor de Zaanse houtbouw.

Architect Jaap Schipper, lid van Zaans Schoon, had zojuist de Prix de Rome voor Bouwkunst gewonnen en werkte de ideeën uit. Hij maakte een plan voor een buurtje waarin de structuur van een Zaans dorp met een dijk, paden en sloten goed te zien was. Als terrein werd de Kalverpolder gekozen, waar de structuur goed in aan te brengen was.
De bouw begon in 1956. De eerste bewoners kwamen in 1961. Later volgde een tiental huizen en in de jaren zeventig en tachtig werd er uitgebreid. Momenteel staan er ruim 40 panden en is de bouw nog niet gestopt

Speciaal voor deze expositie werd door fotografe Marisa Beretta een
bijzondere fotoreportage gemaakt, waarbij de mensen op en achter de Zaanse Schans op geheel eigen wijze werden geportretteerd. Het zijn 40 portretten geworden, waarbij ook het verhaal van het bijzondere pand waarin ze wonen of werken wordt verteld.

Zaans Schoon, 50 jaar Zaanse Schans. 2 juni 2011 ­ 25 maart 2012

1

Presentatie speciale uitgave

‘CzaarPeterhuisje. Een bijzondere plek met een bijzonder verhaal’.

 

De publicatie met als titel ‘Czaar Peterhuisje. Een bijzondere plek met een bijzonder verhaal’ is een cadeau van MediaDock Grafisch Collectief in Zaandam. Initiatiefnemers zijn Erwin Schütz (Studio Zest) en Jos Gast (GraphicResult). Zij wilden ter gelegenheid van hun verhuizing naar Zaanstad een geste doen aan een culturele instelling met een authentiek Zaans karakter. Dit werd het Czaar
Peterhuisje.

Het boekje bestaat uit elf artikelen over de geschiedenis van het Czaar Peterhuisje, waaronder de invloed van het bezoek van Czaar Peter aan het huisje op de omgeving, de geschiedenis en de Nederlandse taal.

Eén hoofdstuk is gewijd aan het hoge bezoek dat het Czaar Peterhuisje in de loop der jaren ontving. Napoleon Bonaparte bracht op 11 oktober 1811, om 15:00 uur een flitsbezoek aan het beroemde huisje, waar hij werd ontvangen door de burgemeester van Zaandam. Precies 200 jaar later zal op dezelfde plek het boekje ‘Czaar Peterhuisje. Een bijzondere plek met een bijzonder verhaal’, door Studio Zest en GraphicResult aan de burgemeester worden aangeboden.
Met de overhandiging wordt het startsein voor de voorbereidingen op het vriendschapsjaar van Nederland en Rusland in 2013 gegeven.

Het boekje is vanaf 12 oktober verkrijgbaar in het Czaar Peterhuisje en de Museumwinkel van het Zaans Museum.

Zie ook onze rubriek Boeken>>

1

  Kuiperij

Nieuw: De Kuiperij
Het Zaans Museum heeft op de Zaanse Schans een hele bijzondere, nieuwe bezienswaardigheid gerealiseerd: De Kuiperij. Hier maken bezoekers een sprong in het verleden en stappen binnen bij de verstilde Kuiperij Tiemstra. De Kuiperij is een nieuwe presentatie op de Zaanse Schans, gevestigd in de voormalige Schuitemakerij Brouwer. De Kuiperij is afkomstig van vatenhandel S.R. Tiemstra & Zonen uit Oostzaan. Bij zijn overlijden in 1999 liet de laatste kuiper, Jaap Tiemstra, een geheel intact zijnde kuiperij achter.

Het Zaans Museum realiseerde in opdracht van Stichting de Zaanse Schans een museale presentatie van dit bedrijf. In deze kuiperij is niet alleen te zien hoe het ambacht van kuipen in elkaar steekt, maar ook ademt het de geest van de laatste kuiper. De Kuiperij zal woensdag 1 juni 2011 officieel geopend worden.

Vanaf 2 juni a.s. is De Kuiperij open voor publiek.

 

  KuiperijHeet u: Kuiper, Tiemstra of Brouwer?

In de maanden juni, juli en augustus is er een special kortingsactie: iedereen die Kuiper, Tiemstra of Brouwer heet, ontvangt in deze periode 20% korting op de Combikaart, waarmee u zowel het Zaans Museum & Verkade Paviljoen als de nieuwe Kuiperij op de Zaanse Schans bezoekt.

De Kuiperij is mede mogelijk gemaakt door het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling, de Provincie Noord-Holland, Gemeente Zaanstad, Stichting de Zaanse Schans en Zaans Museum.


Openingstijden De Kuiperij: dagelijks van 13:00 -17:00 uur,

toegang: € 2,00


Vergaderarrangementen

De Kuiperij is dagelijks van 9:00 – 13:00 uur te boeken voor vergaderarrangementen.

Voor meer informative over het huren van deze bijzondere locatie kunt u terecht op de website van het Zaans Museum: www.zaansmuseum.nl

  Kuiperij

1


Museumwandelingen in het Zaans Museum

HoutEen bezoek aan het Zaans Museum wordt extra boeiend en leuk met een rondleiding door een ervaren gids.
Wilt u meer weten over de museumcollectie en de geschiedenis van de Zaanstreek? Tijdens de Museumwandelingen vertelt onze gids de verhalen achter de museumobjecten. Natuurlijk is er ook ruimte om tijdens de Museumwandeling vragen te stellen.

 

Het Zaans Museum organiseert  iedere zondagmiddag gratis museumwandelingen in het Zaans Museum. U betaalt alleen de toegang tot het museum. Aanmelden van tevoren is niet nodig. U kunt gewoon instappen. De museumwandelingen beginnen om 13.00 uur, bij de balie van het museum.

1

Lees meer over Cees Dekker>>

1

  Verkademeisjes, aangeleverde foto

1

 

Koningin Beatrix opende 11 maart 2009 het Verkade Paviljoen in Zaandam.

1

Zaans Museum exposeert


1

Zaans Museum

 

'Licht op herinneringen…oog voor de toekomst'.

Het Zaans Museum, gelegen aan de Zaanse Schans, is in 1998 opengesteld voor het publiek. Het nieuwe, industrieël vormgegeven gebouw herbergt een schat aan waardevolle herinneringen. In een eigentijdse omgeving wordt aan de hand van de thema's Wonen, Werken, Wind en Water een beeld van de boeiende geschiedenis van de Zaanstreek getoond: één van de oudste industriegebieden van Europa. Een waardevolle collectie waar elk voorwerp zijn eigen verhaal heeft. U loopt van topstuk naar topstuk, van theatrale presentatie naar kindercollectie naar herinnering …. Het is om te verdwalen in de boeiende verhalen van de Zaanstreek.

Bezoekadres:
Schansend 7, 1509 AW Zaandam
Tel: 075 616 28 62

Openingstijden: Dinsdag t/m zaterdag 10.00 – 17.00 uur
Zondag 12.00 – 17.00 uur
Maandag op aanvraag
Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten

Honig Breethuis
Ook in het Honig Breethuis is een deel van de collectie van het Zaans Museum te zien. Het verbergt achter de mooie ingangspartij een prachtig interieur met beschilderde behangsels, een rijk gedecoreerde tuinkamer, kostbaar hout en marmer en kasten vol serviezen. Het laat de inrichting zien van een woning van een 18de eeuwse Zaanse doopsgezinde koopman.
Een bijzonder huis met een prachtig uitzicht op de Zaan.

 

Openingstijden:
Dinsdag t/m vrijdag en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur.
Maandag en zaterdag op aanvraag
Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten.

Czaar Peterhuisje

 

Czaar Peterhuisje

Het Czaar Peterhuisje, gelegen in het centrum van Zaandam, is een dependance van het Zaans Museum. Het is één van de oudste arbeidershuisjes van Nederland, in 1632 gebouwd van scheepshout, dat later ombouwd is door een stenen overkapping. In dit houten huisje logeerde Czaar Peter de Grote uit Rusland in 1697 om het vak van scheepstimmerman te leren. Velen, waaronder talrijke Russen, hebben een bezoek aan het huisje gebracht. Dit is te zien aan de onnoemelijk vele namen gekrast, geschreven en gekerfd in de wanden en de ruiten. Een bijzondere plek met een waar gebeurd verhaal!

Bezoekadres:
Krimp 23, 1506 AA Zaandam.
Tel: Zaans Museum 075 616 28 62

Openingstijden:
Dinsdag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 uur.
Maandag op aanvraag
Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten.

1

Agenda 2011  voor de jeugd

 

Kinderfeestjes
Op woensdagmiddag en zondagochtend kun je in het Zaans Museum & Verkade Paviljoen je kinderfeestje vieren.
Er zijn 3 verschillende feestjes waar je uit kunt kiezen.
Nieuw!
In het Czaar Peterhuisje kun je vanaf september ook je kinderfeestje vieren. Natuurlijk zal er aan deze feestjes een Russisch tintje zitten!
Bezoek onze website voor alle informatie over de kinderfeestjes:
www.zaansmuseum.nl  (bezoekersinfo, families& kinderen)

1

Houtrotrondleiding met Jo & To Houtworm

Op de Zaanse Schans staan de mooiste houten huizen. Daar weten Jo & To Houtworm alles van. Het liefst zouden zij van ieder houten huisje snoepen, maar dat zou voor een hoop problemen zorgen.

Jo & To begrijpen wel waarom ze niet mogen knagen aan deze Zaanse huizen en vertellen tijdens hun rondleiding graag wat er nu toch zo bijzonder is aan de Zaanse Schans.

Daarna ga je in het Jisperhuisje lekker zelf aan de slag met gereedschap en hout en bouw je je eigen Zaanse Huisje.


Vanaf 7 jaar.
De activiteit ‘Houtrot met Jo & To Houtworm’ is voor kinderen vanaf 7 jaar.

De activiteit begin om 14:00 uur, we verzamelen in het Zaans Museum.

De kosten voor deze activiteit zijn de entree van het Zaans Museum + 3,00 materiaalkosten.

Reserveren kan via: info@zaanseschans-museum.nl
of:  075 681 00 00

1

Iedere laatste zondag van de maand: Peuter Pret

 

Mia muis

 

Ontdekkingstocht door het Zaans Museum

Zondag 29 januari is het Zaans Museum weer heel even het domein van de aller jongste bezoekertjes. Samen met Mia Muis gaan zij op ontdekkingstocht door het Zaans Museum.

 

 

Speciaal voor kinderen van 2,5 – 4 jaar is iedere laatste zondag van de maand de activiteit PeuterPret in het Zaans Museum. Mia Muis neemt de kinderen mee op ontdekkingstocht langs bijzondere objecten in het museum en vertelt daarbij allemaal leuke en grappige verhaaltjes.

Aanvang 10:00 uur in het Zaans Museum. Leeftijd: 2,5 – 4 jaar, kosten: gratis, u betaalt alleen de toegang tot het museum. Reserveren kan tot 1 dag van tevoren: 075 681 0000   of via: info@zaansmuseum.nl

Peuter Pret

1


   Chocoworkshop

1

Zaans MuseumBus in gebruik genomen

-Toeristen op de Zaanse Schans keken verrast op toen vrijdagmiddag 12 december een knalgele originele Amerikaanse schoolbus het parkeerterrein van het Zaans Museum opreed. Toch wordt dit in de toekomst een vertrouwd beeld.
Dankzij het partnerschap van de Rabobank met het Zaans Museum worden scholieren die een van de educatieve programma's in het Zaans Museum volgen voortaan met deze originele schoolbus gebracht en gehaald.

Maandag 18 januari 2009 was het dan zover: de eerste groep basisschoolkinderen werd ’s ochtends opgehaald door de Zaans Museumbus. Alle kinderen die deelnemen aan het educatieve project ‘Textielatelier Geopend’ worden met deze knalgele Amerikaanse schoolbus naar het museum en weer terug naar school gebracht.

De Zaans Museumbus is een idee geïnspireerd op de ‘Van Gogh Museumbus’ en werd mogelijk gemaakt door Rabobank Zaanstreek. De Zaans Museumbus zal in de periode t/m juni 2009 zo’n 3000 schoolkinderen vervoeren. De Museumbus zal 5 jaar lang ingezet worden bij de educatieve programma’s van het Zaans Museum.
1

Verjaardagspartijtje

Het is nu tijd voor een verjaardagsfeestje in een bijzondere, uitdagende en creatieve omgeving: de fabriek Zaans & Zo, de kindertentoonstelling in het Zaans Museum.

Tot 7 jaar
Voor een partijtje voor kinderen tot 7 jaar gaat Klets de Kat, onze museumpoes die al heel lang in het museum woont, veel vertellen over de voorwerpen in het museum. Ook loopt hij door de fabriek Zaans & Zo, en misschien gaat hij hier stiekem iets met jullie maken!

Van 7 tot 10 jaar
Kinderen van 7 tot 10 jaar kunnen samen met vriendjes en vriendinnetjes aan het werk in de fabriek Zaans & Zo. Jullie gaan naar binnen, de deur staat open en…. Er is niemand te zien!
Dit is jullie kans! ! ! Je komt in een wereld waar producten gemaakt en verkocht moeten worden. Er is dus werk aan de winkel.

Wat kan allemaal, belangrijk voor jou en je ouders:

- Het verjaarspartijtje voor kinderen van 4 tot 7 jaar met Klets de Kat door het museum en snuffelen in de fabriek Zaans & Zo. Er wordt verteld en gezongen, en natuurlijk is er na afloop voor iedereen volop limonade en iets lekkers.

- Als je vriendjes hebt van 7 tot 10 jaar? Dan gaan jullie samen aan het werk in de fabriek Zaans & Zo. Wanneer jullie klaar zijn, is het feest met limonade, iets lekkers en je wordt toegezongen door iedereen.

- Je mag minimaal 6 en maximaal 12 vriendjes of vriendinnetjes uitnodigen.

- Eén of twee begeleiders die jullie brengen mogen gratis naar binnen. Misschien willen ze wel een leuke foto van je maken. Ook krijgen ze een uitrijkaart voor het parkeren.

- Het kost per kind € 7,50 inclusief entree, begeleiding en een verrassing voor de jarige.

- Wil je na afloop pannenkoeken eten? Dan kunnen wij dat voor je regelen in het restaurant De Kraai op de Zaanse Schans. Dit kost per kind € 6,00.

Informatie en reserveringen
Wil je je partijtje in het museum vieren? Dan moet je dat minimaal 1 week van tevoren bij ons aangeven.

Voor reserveringen en informatie kun je contact opnemen met het Bureau Educatie op dinsdag, woensdag en donderdag
Tel. 075 681 00 15, e-mail: educatie@zaansmuseum.nl

Of via de Informatiebalie Zaans Museum
Tel. 075 616 28 62, e-mail: info@zaansmuseum.nl

1

Nieuwe activiteiten

Jisper huisje op de Schans
JisperhuisjeHet Jisper huisje op de Zaanse Schans wordt ingezet voor het educatieve deel van het project Wonen van het Zaans Museum.

Hier zal het programma Het Huis van Zeurniet gerealiseerd worden en per 1 october 2005 in het scholenaanbod worden opgenomen.

 

Het wordt het kloppende hart voor de jeugdige bezoekers binnen en buiten Nederland. Hier gaan vermaak en spel samen in een authentieke omgeving in een museaal decor.

 

Kast in Jisperhuisje Mijnheer Zeurnet in Jisperhuisje

Het Jisper huisje is een plek waar je als jonge bezoeker steeds naar terug wilt komen, omdat je hier naar hartelust kan spelen in een aantrekkelijke, verzorgde en veilige omgeving.

Vanuit en in het huisje worden diverse activiteiten voor kinderen en andere educatieve doelgroepen georganiseerd, maar het huisje op zich zelf is ook al een belevenis. De hoofdkenmerken van de Zaanse Schans: authenticiteit, woonomgeving en typisch Zaans zullen er gecombineerd worden en ten volste uitgedragen.

Ontdekkingstas
Kinderen van 7 tot 12 jaar die van natuur houden kunnen bij de balie van het museum een ontdekkingstas huren. In de tas zitten opdrachten en alles wat je daarbij nodig hebt. Ook vind je er een fototoestelletje in dat je mee naar huis mag nemen. Er zijn 5 thema's: Bomen, insecten, vogels, wonen op de Schans en molens.
Huur van de tas: € 5,00 + een borgsom van € 10,00

De koffer van de kunstenaar
Mini-kunstenaars kunnen 'De koffer van de kunstenaar' huren, met daarin een kleine schildersezel, tekenbord, papier, potloden en een puntenslijper.
Kosten activiteit: € 2,50

Kinderwegwijzer
Als je liever gewoon over de Zaanse Schans wil wandelen kan je een kinderwegwijzer kopen.

Deze is bedoeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar.
Kosten activiteit: € 1,50

Let op!
Voor al deze activiteiten geldt dat je de materialen op kunt halen bij de balie in het Zaans Museum.
1

 

 


 

 

 


Zaanse klederdracht
J.C. van Wessem

 


kinderverjaardag vieren
jisper huisje op de schans
agenda kinderactiviteiten

Honig Breethuis
Czaar Peterhuisje
Verkadepaviljoen

terug
verkade paviljoen