*
  ZOEK  
 
home > bewoners aan het woord > de steiger aan het vissershop

bewoners aan het woord

Steiger, bankjes en tegels

Bron: Zaanstad Journaal, 19-07-2007


Banken op 't HopDe bewoners van de vernieuwde wijk Vissershop kunnen ‘buurten’ op speciaal ontworpen straatmeubilair. Ronald Ootjers, wethouder van cultuur en bovendien wijkwethouder is zeer tevreden met het resultaat: “Deze speciaal voor het Hop vormgegeven banken zijn uniek en maken het zitten langs de Zaan extra bijzonder. Ik verwacht dat de bewoners maar ook passanten de banken met veel plezier zullen gebruiken.”
Ook op de steiger twee bankjes om gezellig te zitten. Foto Plekker

 

15 juni 2007:

De steiger op het Vissershop wordt een aanleg voor de snelle Connexion draagvleugelboot.

Met vriendelijke groet,
Rene de Reus
Wijkbeheer Zaandam-Zuid
Voorzitter speelgroen

 

 

Sloophamer Schatkamer
De wijk Vissershop is afgelopen jaren helemaal vernieuwd. Het vernieuwingstraject is begeleid door beeldend kunstenaar Ida van der Lee met het kunstproject ‘SloophamerSchatkamer’.

In de beginfase van dit kunstproject werd bedacht om straatmeubilair te maken van materiaal dat bij de sloop van het Vissershop bij de oude woningen vrij zou komen. Na de start bleek dat dit idee niet uitvoerbaar was.


Nieuwe aanpak

De gemeente Zaanstad, woningbouwcorporatie ZVH, de architect (Heren 5 Architecten) en de bewonerscommissie hebben voor een nieuwe aanpak gekozen. De adviescommissie beeldende kunst van de gemeente Zaanstad heeft een ontwerper gezocht om nieuw straatmeubilair te laten ontwerpen. Het ontwerp moest worden ontwikkeld in de geest van het project van Ida van der Lee en aansluiten bij de sfeer van het Vissershop.

 

Vormgeverskeuze
Jan Hein Daniëls, voorzitter van de adviescommissie beeldende kunst Zaanstad licht de keuze van de vormgever toe: “Gekozen is voor Studio Makkink Bey uit Rotterdam, omdat dit ontwerpbureau zich bij het ontwerpen vaak laat leiden door het oorspronkelijke karakter van een plek of door stijlelementen uit een eerdere periode.

Daarnaast hebben de ontwerpen van Studio Makkink Bey een autonome beeldende kwaliteit. ” Studio Makkink Bey heeft de opdracht in samenwerking met beeldend kunstenaar Sophie Krier uitgewerkt. Meubelmaker Sybesma uit Wormerveer heeft de uitvoering verzorgd.

 

Voorbereidingen voor het ontwerp
Door foto’s te maken en met mensen te praten zijn karakteristieke kenmerken uit de wijk en de regio verzameld. Op basis hiervan is een specifieke ‘Vissershop aanpak voor de buitenruimte’ beschreven. Hieruit is een familie ‘buurtbanken’ aan de Zaan ontstaan. ‘Buurtbank’ is een verzonnen titel voor de banken, waarin twee begrippen samenkomen: de wijk, ‘de buurt’ en het ‘buurten’, kletsen met de buren.


Hechte wijk, leven op straat

Sophie Krier: “Wat ons direct opviel was hoe hecht de wijk aanvoelt, en hoeveel (gezins)leven zich op straat afspeelde op ‘t Oude Hop. Wat deze wijk ook bijzonder maakt, is de ligging aan de Zaan, in een besloten inham. Vissershop is oorspronkelijk een bijzonder Tuindorp van arbeidershuisjes uit 1914. Veel van deze arbeiders werkten destijds bij houthandel Fa. William Pont. Wij hebben deze ‘arbeidersgeest’ vertaald naar banken die op een eenvoudige en toch bijzondere manier zijn opgebouwd; gedessineerde planken maken ‘plank voor plank’ een bank.

 

Voor alle Hoppers
De vier ontwerpen hebben allemaal een eigen karakter gekregen door hun uitgesproken kleur. In feite doen wij iets waar de Zaanstreek ooit om beroemd is geworden: het veredelen van basismateriaal tot kostbaar goed. Wij hopen dat de oude en de nieuwe Hoppers hier veel zit- en buurtplezier aan zullen beleven.”

 

Meer informatie
Voor informatie over beeldende kunst in de gemeente Zaanstad kijkt u op de website van de gemeente, www.zaanstad.nl onder het kopje ‘Sport en cultuur’.

Meer informatie over het kunstproject Sloophamer Schatkamer van Ida van de Lee vindt u op www.sloophamerschatkamer.nl.

Op www.jurgenbey.nl vindt u meer informatie over studio Makkink Bey en andere projecten van deze vormgevers.

 

.

De steiger aan het Vissershop

de nieuwe steiger aan het Vissershop, foto PlekkerDe nieuwe steiger aan het Vissershop is ook bijna gereed. Geheel van beton met een mooi vorm gegeven hek eromheen.

Vroeger legde hier de Amsterdamse boot aan.

En ook het pontje van Schaap dat van de kop van de Prins Hendrikkade, naar het zwembad op het eiland, dan naar de haven en vandaar naar het Vissershop voer. Dit was het pontje waarvoor je moest betalen om overgezet te worden.

In tegenstelling tot het Gemeentelijk pontje dat van de Prins Hendrikkade / hoogte Kattegat naar het eiland voer. En 's avonds later op de avond tot vroeg in de morgen kon je van hier naar het eiland per roeiboot.

De meeste kinderen die naar het zwembad gingen namen het gratis pontje en maakten de wandeling over het eiland naar het zwembad op de punt.


VRAAG aan de lezers:

Als er lezers onder u zijn die meer kunnen vertellen over de steiger aan het Vissershop dan willen wij, als redactie, dat graag horen.

Ons e-mail adres is: info@dezuidkanter.nl

                                                                                             

 

 

naar boven
                                                                         

 

 

 

Notenlaan
Conradstraat

 

stenen met tekst
60.000e woning op Vissershop
expositie slooppanden
jonge bouwvakkers aan het werk
conradstraat nieuwbouw

terug